A mostani rendkívüli kánikulában a legtöbb embernek jólesik vízparton hűsölni, azonban a strandolás számos veszélyt is rejt magában. Legújabb blogbejegyzésünkben a biztonságos strandolással kapcsolatban gyűjtöttünk össze fontos tudnivalókat.

Természetes vizek

Azt bizonyára mindenki hallotta már, hogy felhagyott, fürdésre ki nem jelölt bányatavakban megmártózni nem biztonságos (mi több, életveszélyes), ráadásul nem is legális. Ilyen helyeken számítani kell a tavak hirtelen mélyülésére és hűlésére, ami még egy tapasztalt úszónak is gondot okozhat, nem is beszélve kisgyerekekről, családokról.

Folyók esetében szintén kizárólag kijelölt fürdőhelyeken javasoljuk a strandolást. Akárcsak a bányatavaknál, itt is számítani kell a hirtelen mélyülésre és hőmérsékletváltozásra, és még a változó sodrási viszonyokkal, vízi járművek elhaladásával is számolni kell.

A tavak, amennyiben nem bányatóról van szó, már kisebb kockázatot rejtenek magukban, azonban itt is csak a kijelölt fürdőhelyeket lehet biztonságosan használni. Összefoglalóan igaz minden természetes vízre, hogy még a kijelölt fürdőhelyeken is 6 éven aluli, vagy 12 éven aluli, de úszni nem tudó gyermek csak szülői felügyelettel fürödhet!

Természetes vizekben kijelölt fürdőhelyek esetén a Nemzeti Népegészségügyi Központ rendszeresen ellenőrzi a vízminőséget. Az ilyen fürdőhelyek felkeresése előtt ajánljuk megtekinteni a legfrissebb mintavételi eredményeket annak érdekében, hogy megtudjuk, a kiszemelt strand vízminőségi szempontból aktuálisan alkalmas-e a hűsölésre. A térképes nyilvántartás az alábbi oldalon érhető el:  https://www.nnk.gov.hu/index.php/viz-terkep.html

Mesterséges vizek, strandok

Az épített strandokon a medencék kialakítása biztonságos, így itt sem hirtelen mélyülésre, sem hőmérsékletváltozásra nem kell számítani – de a változó sodrási viszonyokra azért a hullám- és örvénymedencékben érdemes odafigyelni. 😉

A medencék csempével borított környezetében, csúszdák lépcsőin, algás betonfelületeken fennáll az elcsúszás veszélye. Érdemes az ilyen felületekre elővigyázatosan rálépni, valamint – a lehetőségekhez mérten – a végtelen energiával bíró gyermekeket is óvatosságra inteni.

Fontos még megemlíteni a medencézés idejére őrizetlenül hagyott értéktárgyak helyzetét is. Igaz, hogy a „láthatatlanná tévő törölköző” a strandokon gyakori látvány, ugyanakkor hatékonysága erősen megkérdőjelezhető.  De akkor mégis mi lehet a jó megoldás?  Javasoljuk, hogy az értékeket a medencéből is szemmel tartható helyen hagyjuk, vagy helyezzük el azokat a strand értékmegőrző szekrényében, széfjében.

Tipp:

Bármennyire is elővigyázatosak vagyunk a strandolás során, teljes mértékben semmilyen bajt nem lehetséges elkerülni. Az talán már elterjedt a köztudatban, hogy külföldi utazás esetén erősen ajánlott egy teljes körű utasbiztosítás megkötése, azonban a belföldi utasbiztosítások egyelőre kevésbé ismertek. Akár már egy pár napos belföldi utazás esetén is javasolt a megkötésük, hiszen többek között olyan előre nem látható, nyaralás alatti események bekövetkeztekör téríthet a biztosító, mint pl. csonttörés, műtétek, kórházi tartózkodás, vagy akár ellopott úti okmányok pótlásának költsége, ellopott vagyontárgyak értékének meghatározott mértékig történő térítése is igényelhető. Sőt, beteglátogatási és betegszállítási költségeket is magukban foglalnak a belföldi utasbiztosítások!

Több biztosító belföldi utasbiztosítási ajánlata is elérhető Nálunk, keress minket a részletekért és személyre szabott ajánlatért! Amennyiben pedig már rendelkezel balesetbiztosítással, a feljebb említett törések, kórházi tartózkodások esetén annak terhére is érvényesíthető szolgáltatási igény.